وزیر امور مهاجرین از روند ورود برگشت کنندگان به کشور در مرز اسلام قلعه نظارت کرد

sadam_morr
شنبه ۱۳۹۸/۷/۲۷ - ۹:۱۱
وزیر امور مهاجرین از روند ورود برگشت کنندگان به کشور در مرز اسلام قلعه نظارت کرد

سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان که به منظور نظارت از وضعیت بیجاشدگان داخلی و برگشت کنندگان به ولایت هرات سفر نموده است، به نقطه صفری مرز اسلام قلعه حضور یافته و وضعیت کسانی را که از ایران برگشته و وارد کشور می گردند مورد بررسی قرار داد.

وی روز پنجشنبه 25 میزان سال روان در نشستی که با آمر محل عبور و کنترول مرز اسلام قلعه داشت، از وی خواست که بگونه جدی جلوی استفاده جویی های برخی افراد را بگیرد تا از ناآشنایی و بی معلوماتی مهاجرین برگشت کننده استفاده سو صورت نگیرد.
همچنان ایشان از بخش های مختلف مرکز پذیرایی مهاجرین که با تلاش این وزارت ساخته شده، بازدید نمود و در نشستی که با مسئولان دفاتر موسسات بین المللی و ثبت کنندگان ریاست امور مهاجرین ولایت هرات داشت، مشکلات و چالش های فراروی کاری آنان را استماع و به دریافت راه حل آن پرداخت.

در مهمترین بخش های این نشست مطرح شد که مرکز پذیرایی مهاجرین روزانه از 5 تا 6 خانم باردار را پذیرایی می کنند و این مورد نیاز به توجه جدی دارد.

نماینده دفتر وارچاید معلومات داد که از سال 2016 تاکنون 9 هزار کودک برگشت کننده را در مرز، با فراهم سازی مسکن موقت، مشوره های روانی و اجتماعی، ردیابی اقارب و همراهی شان الی ولایات اصلی تحت حمایت قرار داده است.
آنان از وضعیت محافظتی اطفال برگشت کننده ابراز نگرانی نموده خواهان همکاری وزارت و دولت افغانستان گردید.

همچنان نماینده دفتر سازمان بین‌المللی مهاجرت نیز معلومات داد که حدود 20 هزار برگشت کننده اجباری در یک ماه از طریق دو مرز اسلام قلعه و پل ابریشم ولایت نیمروز وارد افغانستان می گردد و ماهانه حدود یک هزار و 700 تن از حمایت بشری آن اداره مستفد می گردد.

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان بیان کرد که تعهد دفتر IOM به وزارت امور مهاجرین این است که از 10 الی 15 فی‌صد برگشت کنندگان از ایران را کمک می نماید، اما آمار کمک ها در مرز کمتر از آن رقم را نشان می دهد، از آنجایکه اکثریت خانواده های اخراج شده از ایران نیاز به کمک دارد، باید آمار کمک های IOM افزایش یابد.

وی همچنان افزود که برای جلوگیری از استفاده جویی ها، جلوگیری از بی نظمی برگشت کنندگان حین ورود و برای اینکه همه برگشت کنندگان به ثبت و راجستر دراین مرکز ترغیب گردد، دفتر سازمان بین‌المللی مهاجرت هزینه انتقال همه آنان را تا هرات با توضیح یک بلیت در نظر بگیرد.

وزیر امور و عودت کنندگان حین دیدار از مرکز ثبت و راجستر با برخی برگشت کنندگان نیز صحبت نموده و مشکلات آنان را از زبان خود شان استماع نمود.

تازه ترین خبر

چهارشنبه ۱۳۹۹/۳/۱۴ - ۱۰:۲۴
Background image

درب ورودی جدید وزارت مهاجرین افتتاح شد

در ادامه‌ای بازسازی و نو سازی بخش های مختلف  وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان، دروازه‌ای ورودی جدید و دهلیز امنیتی این وزارت به تاریخ14 / 3 / 1399 با حضور سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۳/۱۴ - ۹:۵۴
Background image

شورای اجتماعی مهاجرین و بیجاشدگان مقیم ناحیه 13 شهر کابل از کارکرد های وزیر امور مهاجرین تقدیر کرد

جمعی از مسئولان و نمایندگان شورای اجتماعی مهاجرین و بیجاشدگان مقیم ناحیه ۱۳ شهر کابل با حضور در مقر وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان از تلاش ها و کارکردها و خدمت رسانی وزیر امور. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۳/۱۳ - ۱۳:۵۴
Background image

خدمات اجتماعی و زیربنایی به عودت کنندگان و بیجاشدگان

بخش سیزدهم

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان به منظور ادغام، استقرار پایدار، اسکان بهتر، حمایت از حقوق و فراهم ساختن سهولت ها و خدمات شهری به عودت کنندگان و بیجاشدگان داخلی برنامه های. . .

بازگشت به خبر