وزیر امور مهاجرین: اطفال بیجاشده برای رفتن به مکتب نیاز به حمایت دارد

sadam_morr
یکشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۵:۲۴
i

وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان در ملاقات با وزیر دولت در امور حقوق بشر بیان کرد که این وزارت یک تفاهمنامه همکاری را قبلا با اداره ثبت احوال نفوس به امضا رسانده است که بر اساس آن اطفال بیجاشده در تمام ولایات می تواند تذکره تابعیت اخذ نموده و شامل مکتب گردد، اما به دلیل مسایل اقتصادی کودکان بیجاشده از رفتن به مکتب باز می مانند که نیاز به حمایت دارد.
قرار است یک نشست بین المللی در شهر ژنو سویس در رابطه به مدیریت بیجاشدگان برگزار شود و داکتر سیما سمر وزیر دولت در امور حقوق بشر افغانستان در آن اشتراک می نماید. بدین اساس وی روز شنبه 21 جدی سال روان به مقر وزارت حضور یافته و با سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان در مورد وضعیت بیجاشدگان داخلی صحبت کرد.
وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان در این نشست معلومات داد که در سال 2019 میلادی حدود 736 هزار نفر از محلات اصلی شان در اثر ناامنی ها و حوادث طبیعی بیجاشده اند که با رهبری وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان به اکثریت آنان که نیاز به کمک داشتند، رسیدگی صورت گرفته است. همچنان این وزارت در هدف دارد تا علاوه بر کمک های بشری، در زمستان جاری به 95 هزار خانواده بیجاشده و نیازمند کمک رسانی نماید.
وی افزود که وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان برای اولین بار در دو سال اخیر توانسته است از بودجه حکومت به بیجاشدگان کمک رسانی نماید. در سال جاری 565 میلیون افغانی در زمینه های کمک عاجل، بازگشت به محلات اصلی و کمک زمستانی به خانواده های بیجاشده در نظر گرفته شده است.
عالمی بلخی بیان کرد که موسسات همکار بودجه مشخصی در زمینه بازگشت خانواده های بیجاشده به محلات اصلی ندارد و توقع وزارت این است که موسسات در این بخش نیز همکاری داشته باشند.

تازه ترین خبر

پنجشنبه ۱۳۹۹/۳/۱ - ۱۵:۴۰
Background image

ده هاخانواده درولایت بادغیس مساعدت شد

برای86فامیل بیجاه شده به مرکز ولایت بادغیس ازطریق اداره امورمهاجرین آنولایت به تاریخ30/2/1399 مساعدت گردید.

این خانواده ها باشنده های اصلی قریه آکازی ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس اند. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۲/۳۰ - ۱۶:۴۰
Background image

دفتر ZOA ، سرپناه۳۶ فامیل بیجا شده را درولایت سرپل ترمیم می نماید.

به اساس تفاهم که میان اداره امورمهاجرین ولایت سرپل ودفتر ZOAT، صورت گرفته است، برای ترمیم هرباب شلتر، 26 هزارو500افغانیدردو قسط، ازجانب دفتر یادشده برای مسکونین 36 شلترتوزیع می شود.

دوشنبه ۱۳۹۹/۲/۲۹ - ۸:۴۰
Background image

دکتور عالمه معین امور پناهندگان وزارت امورمهاجرین وعودت کنندگان و رئیس گروپ مشترک کاری و تطبیقی سند راهکارمشترک پیرامون مسایل مهاجرت (JWF) و همچنان رئیس هیأت گفتگو کننده جانب افغانستان با جانب اتحادیه اروپا

دکتور عالمه معین امور پناهندگان وزارت امورمهاجرین وعودت کنندگان و رئیس گروپ مشترک کاری و تطبیقی سند راهکارمشترک پیرامون مسایل مهاجرت (JWF) و همچنان رئیس هیأت گفتگو کننده جانب افغانستان. . .

بازگشت به خبر