وزیر امور مهاجرین: اطفال بیجاشده برای رفتن به مکتب نیاز به حمایت دارد

sadam_morr
یکشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۵:۲۴
i

وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان در ملاقات با وزیر دولت در امور حقوق بشر بیان کرد که این وزارت یک تفاهمنامه همکاری را قبلا با اداره ثبت احوال نفوس به امضا رسانده است که بر اساس آن اطفال بیجاشده در تمام ولایات می تواند تذکره تابعیت اخذ نموده و شامل مکتب گردد، اما به دلیل مسایل اقتصادی کودکان بیجاشده از رفتن به مکتب باز می مانند که نیاز به حمایت دارد.
قرار است یک نشست بین المللی در شهر ژنو سویس در رابطه به مدیریت بیجاشدگان برگزار شود و داکتر سیما سمر وزیر دولت در امور حقوق بشر افغانستان در آن اشتراک می نماید. بدین اساس وی روز شنبه 21 جدی سال روان به مقر وزارت حضور یافته و با سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان در مورد وضعیت بیجاشدگان داخلی صحبت کرد.
وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان در این نشست معلومات داد که در سال 2019 میلادی حدود 736 هزار نفر از محلات اصلی شان در اثر ناامنی ها و حوادث طبیعی بیجاشده اند که با رهبری وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان به اکثریت آنان که نیاز به کمک داشتند، رسیدگی صورت گرفته است. همچنان این وزارت در هدف دارد تا علاوه بر کمک های بشری، در زمستان جاری به 95 هزار خانواده بیجاشده و نیازمند کمک رسانی نماید.
وی افزود که وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان برای اولین بار در دو سال اخیر توانسته است از بودجه حکومت به بیجاشدگان کمک رسانی نماید. در سال جاری 565 میلیون افغانی در زمینه های کمک عاجل، بازگشت به محلات اصلی و کمک زمستانی به خانواده های بیجاشده در نظر گرفته شده است.
عالمی بلخی بیان کرد که موسسات همکار بودجه مشخصی در زمینه بازگشت خانواده های بیجاشده به محلات اصلی ندارد و توقع وزارت این است که موسسات در این بخش نیز همکاری داشته باشند.

تازه ترین خبر

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۷ - ۱۰:۲۱
Background image

وزارت امور مهاجرین و گروه کاری مشترک جامعه مدنی تفاهمنامه همکاری امضا کردند

داکتر عالمه معین امور پناهندگان وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان و آقای احمدی رئیس شبکه گروه کاری مشترک جامعه مدنی به پای تفاهمنامه ای امضا کردند که بر اساس آن دو اداره برای دادخواهی. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۶ - ۱۰:۵۰
Background image

بیشتر از شش هزار خانواده مستحق در سراسر کشور کمک دریافت نمودند

برای شش هزار و ۵۱۹ خانواده بیجاه شده و مستحق در یک هفته گذشته کمک صورت گرفت. این مساعدت های زمستانی از تاریخ ۲۸ جدی الی سوم دلو سال روان در همآهنگی وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان. . .

شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۵ - ۱۷:۵
Background image

وزیر امور مهاجرین و رئیس اداره برنامه غذایی جهان در رابطه به همکاری های مشترک دو اداره صحبت کردند

رابرت کسکا رییس دفتر سازمان غذایی جهان(دبلیو اف پی) در کابل، روز پنجشنبه 3 جدی سال روان با سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان دیدار و در رابطه به همکاری های مشترک دو. . .

بازگشت به خبر