سنگ تهداب یک مکتب برای اطفال برگشت کننده در ولایت هرات گذاشته شد

sadam_morr
پنجشنبه ۱۳۹۸/۷/۲۵ - ۸:۲۹
سنگ تهداب یک مکتب برای اطفال برگشت کننده در ولایت هرات گذاشته شد

سنگ تهداب یک مکتب در ساحه داش خانه جبرئیل هرات که اکثریت باشندگان آنرا برگشت کنندگان تشکیل می دهد، با حضور وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان و مسئولین حکومت محلی آن ولایت گذاشته شد.

سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان روز چهارشنبه 24 میزان سال روان در محفلی که بدین مناسبت برگزار گردیده بود، ساختن مکتب و فراهم سازی زمینه تحصیل را بهترین وبنیادی ترین کار در کشور عنوان نموده بیان کرد که از آغاز مسئولیت اش در وزارت امور مهاجرین تاکنون همواره با موسسات بین‌المللی تأکید ورزیده است تا با تطبیق برنامه های انکشافی رویکردی جدیدی در مدیریت مهاجرت روی دست گیرند، زیرا مشکلات دائمی بیجاشدگان و برگشت کنندگان، توسط کمک های بشری حل نمی گردد.

بلخی خاطر نشان کرد که خوشبختانه موسسات بین‌المللی به این خواست وزارت توجه نموده و ما اکنون نه تنها شاهد تطبیق پروژه های انکشافی آنان در ولایات هستیم بلکه نهاد های ملی نیز سهیم گردیده و هر اداره دولتی ملزم شده است تا کود بودجه‌ای خاص برای مدیریت بیجاشدگان و عودت کنندگان در بودجه شان داشته باشند.

وی افزود که یکی از اولویت های اساسی ما فراهم ساختن زمینه تعلیم و تربیت به اطفال برگشت کننده و بیجاشده است و بدین سبب این وزارت، سال گذشته 12 میلیون دالر کمک را به منظور تقویت و اعمار مکتب و مراکز صحی جذب و جهت تطبیق به وزارت معارف و صحت عامه سپرده است.

معاون ولایت هرات نیز در سخنان ضمن قدردانی از وزارت امور مهاجرین بخاطر فراهم ساختن زمینه تحصیل دانش آموزان برگشت کننده، بیان نمود که اداره محلی هرات با توجه به اصل شایسته سالاری و انکشاف اجتماعی و رعایت حقوق زنان در راستای قانون اساسی کشور تلاش کرده تا زمینه تطبیق پروژه های انکشافی در هرات فراهم گردد و از ریاست معارف می خواهیم که مکتب مذکور را از نظر علمی و ظرفیتی نیز آماده بسازد.
معاون ولایت هرات در زمینه مدیریت مشترک بیجاشدگان و عودت کنندگان با وزارت امور مهاجرین اعلام همکاری نموده گفت که از تمامی برنامه این وزارت در هرات بخصوص برنامه بازگشت بیجاشدگان به محلات اصلی شان و رسیدن کمک های لازمه به نیازمندان حمایت و در جهت تطبیق آن تلاش می نماییم.

در همین حال نماینده دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان مقیم هرات از کاکردهایش در بخش های تعلیم، صحت، برق و کاریابی در هرات یادآوری نموده گفت که فعلا ساخت دو مکتب را در هرات روی دست دارد، تاکنون به 4 هزار نفر برگشت کننده و بیجا شده اشتغالزایی صورت گرفته و به 200 خانواده شبکه برق آفتابی ساخته اند.

این مکتب با هماهنگی وزارت و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان مقیم کابل(UNHCR) ساحه داش خانه جبرئیل با ظرفیت 8 صنف درسی و هزینه 200 هزار دالر ساخته می شود که زمین آنرا یکی از افراد خیر آن ساحه اهدا نموده است.
در اخیر برنامه وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان و باشندگان ساحه یاد شده با اهدای تقدیر نامه از محمد حسن مرادی که زمین مکتب را اهدا نموده است، سپاسگذاری کردند.

تازه ترین خبر

یکشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۱۱:۵۶
Background image

بزرگان و باشندگان ولسوالی شیبر ولایت بامیان از کارکردهای وزیر امور مهاجرین تقدیر کرد

برخی از بزرگان و موسفیدان ولسوالی شیبر ولایت بامیان روز شنبه ۳ حوت سال روان با حضور در مقر وزارت، با اهدای تقدیرنامه از کارکرد سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان قدردانی. . .

شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۳ - ۱۳:۲۱
Background image

وزیرامور مهاجرین: اکنون موضوع مهم حکومت رسیدگی به بیجاشدگان داخلی ا ست

 

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان به روز پنجشنبه ( اول حوت) سال روان در ورکشاپ " تدوین پلان عمل تطبیقی ولایتی مطابق پالیسی ملی بیجاشدگان" در کابل اشتراک و ابراز. . .

شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۳ - ۱۱:۲۷
Background image

وزیر امور مهاجرین با رئیس همکاری های انکشافی اتحادیه اروپا دیدار کرد

سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان که به منظور اشتراک در نشست چهل سال میزبانی پاکستان از مهاجرین به آن کشور رفته است، روز سه شنبه 29 دلو سال روان با رئیس عمومی بخش. . .

بازگشت به خبر