وزیر امور مهاجرین خواهان همکاری بریتانیا در زمینه اشتغالزایی برای عودت کنندگان گردید

sadam_morr
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ - ۱۵:۳
وزیر امور مهاجرین خواهان همکاری بریتانیا در زمینه اشتغالزایی برای عودت کنندگان گردید

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان روز سه شنبه ۲۴ جدی سال روان با جایلز لیور معاون سفیر بریتانیا در کابل ملاقات و از آن سفارت خواست که در زمینه اشتغالزایی به عودت کنندگان بااینوزارت همکاری نماید.
دراین دیدار که در مقر وزارت صورت گرفت، در رابطه به همکاری های مشترک افغانستان و بریتانیا در زمینه مدیریت مهاجرین صحبت شد و معاون سفیر بریتانیا خواهان همکاری بیشتر وزارت در عرصه مهاجرت گردید.
سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان در این نشست بیان کرد که حکومت افغانستان متعهد به تفاهمنامه مشترک با بریتانیا است و وزارت امور مهاجرین بر اساس آن تفاهمنامه در زمینه مدیریت مهاجرین عمل خواهد کرد و مورادی را که بر اساس تفاهمنامه مذکور نیاز به صحبت بیشتر داشته باشد مشترکاً تحت بررسی قرار خواهیم داد.
وی افزود که همکاری جامعه جهانی در زمینه اشتغالزایی به برگشت کنندگان سبب می شود که آنان دوباره تصمیم به مهاجرت غیرقانونی نگیرند، اما اخراج اجباری و عدم حمایت شغلی سبب گرم شدن بازار قاچاقچیان انسان می شود.
عالمی بلخی در پاسخ به سوال معاون سفیر بریتانیا مبنی بر وضعیت مهاجرین افغان در کشورهای میزبان معلومات داد که وزارت امور مهاجرین در آغاز حکومت وحدت ملی با مسئولین حکومت پاکستان روی این موضوع توافق نموده بود که با مهاجرین برخورد سیاسی صورت نگیرد. پس از آن برخورد پاکستان با مهاجرین انسانی و بشری است و افغانها در پاکستان وضعیت مطلوب دارند.
بر اساس این معلومات؛ طی پنج سال گذشته به صورت معمول حدود ۴۰۰ هزار نفر سالانه برای دریافت کار به ایران مهاجرت می کنند و همین مقدار دوباره به افغانستان بر می گردند. اما در اثر تحریم های اقتصادی ایران که روی مهاجرین نیز تاثیر گذار است، تعداد برگشت کنندگان افغان از ایران در سال ۲۰۱۸ به دو برابر افزایش یافت، علاوه بر آن حدود ۶۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۸ و حدود ۱۸۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۹ از ایران برای رسیدن به کشورهای اروپایی عازم ترکیه شده اند.

تازه ترین خبر

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۷ - ۱۰:۲۱
Background image

وزارت امور مهاجرین و گروه کاری مشترک جامعه مدنی تفاهمنامه همکاری امضا کردند

داکتر عالمه معین امور پناهندگان وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان و آقای احمدی رئیس شبکه گروه کاری مشترک جامعه مدنی به پای تفاهمنامه ای امضا کردند که بر اساس آن دو اداره برای دادخواهی. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۶ - ۱۰:۵۰
Background image

بیشتر از شش هزار خانواده مستحق در سراسر کشور کمک دریافت نمودند

برای شش هزار و ۵۱۹ خانواده بیجاه شده و مستحق در یک هفته گذشته کمک صورت گرفت. این مساعدت های زمستانی از تاریخ ۲۸ جدی الی سوم دلو سال روان در همآهنگی وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان. . .

شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۵ - ۱۷:۵
Background image

وزیر امور مهاجرین و رئیس اداره برنامه غذایی جهان در رابطه به همکاری های مشترک دو اداره صحبت کردند

رابرت کسکا رییس دفتر سازمان غذایی جهان(دبلیو اف پی) در کابل، روز پنجشنبه 3 جدی سال روان با سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان دیدار و در رابطه به همکاری های مشترک دو. . .

بازگشت به خبر