وزیر امور مهاجرین خواهان همکاری بریتانیا در زمینه اشتغالزایی برای عودت کنندگان گردید

sadam_morr
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ - ۱۵:۳
وزیر امور مهاجرین خواهان همکاری بریتانیا در زمینه اشتغالزایی برای عودت کنندگان گردید

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان روز سه شنبه ۲۴ جدی سال روان با جایلز لیور معاون سفیر بریتانیا در کابل ملاقات و از آن سفارت خواست که در زمینه اشتغالزایی به عودت کنندگان بااینوزارت همکاری نماید.
دراین دیدار که در مقر وزارت صورت گرفت، در رابطه به همکاری های مشترک افغانستان و بریتانیا در زمینه مدیریت مهاجرین صحبت شد و معاون سفیر بریتانیا خواهان همکاری بیشتر وزارت در عرصه مهاجرت گردید.
سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان در این نشست بیان کرد که حکومت افغانستان متعهد به تفاهمنامه مشترک با بریتانیا است و وزارت امور مهاجرین بر اساس آن تفاهمنامه در زمینه مدیریت مهاجرین عمل خواهد کرد و مورادی را که بر اساس تفاهمنامه مذکور نیاز به صحبت بیشتر داشته باشد مشترکاً تحت بررسی قرار خواهیم داد.
وی افزود که همکاری جامعه جهانی در زمینه اشتغالزایی به برگشت کنندگان سبب می شود که آنان دوباره تصمیم به مهاجرت غیرقانونی نگیرند، اما اخراج اجباری و عدم حمایت شغلی سبب گرم شدن بازار قاچاقچیان انسان می شود.
عالمی بلخی در پاسخ به سوال معاون سفیر بریتانیا مبنی بر وضعیت مهاجرین افغان در کشورهای میزبان معلومات داد که وزارت امور مهاجرین در آغاز حکومت وحدت ملی با مسئولین حکومت پاکستان روی این موضوع توافق نموده بود که با مهاجرین برخورد سیاسی صورت نگیرد. پس از آن برخورد پاکستان با مهاجرین انسانی و بشری است و افغانها در پاکستان وضعیت مطلوب دارند.
بر اساس این معلومات؛ طی پنج سال گذشته به صورت معمول حدود ۴۰۰ هزار نفر سالانه برای دریافت کار به ایران مهاجرت می کنند و همین مقدار دوباره به افغانستان بر می گردند. اما در اثر تحریم های اقتصادی ایران که روی مهاجرین نیز تاثیر گذار است، تعداد برگشت کنندگان افغان از ایران در سال ۲۰۱۸ به دو برابر افزایش یافت، علاوه بر آن حدود ۶۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۸ و حدود ۱۸۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۹ از ایران برای رسیدن به کشورهای اروپایی عازم ترکیه شده اند.

تازه ترین خبر

پنجشنبه ۱۳۹۹/۳/۱ - ۱۵:۴۰
Background image

ده هاخانواده درولایت بادغیس مساعدت شد

برای86فامیل بیجاه شده به مرکز ولایت بادغیس ازطریق اداره امورمهاجرین آنولایت به تاریخ30/2/1399 مساعدت گردید.

این خانواده ها باشنده های اصلی قریه آکازی ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس اند. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۲/۳۰ - ۱۶:۴۰
Background image

دفتر ZOA ، سرپناه۳۶ فامیل بیجا شده را درولایت سرپل ترمیم می نماید.

به اساس تفاهم که میان اداره امورمهاجرین ولایت سرپل ودفتر ZOAT، صورت گرفته است، برای ترمیم هرباب شلتر، 26 هزارو500افغانیدردو قسط، ازجانب دفتر یادشده برای مسکونین 36 شلترتوزیع می شود.

دوشنبه ۱۳۹۹/۲/۲۹ - ۸:۴۰
Background image

دکتور عالمه معین امور پناهندگان وزارت امورمهاجرین وعودت کنندگان و رئیس گروپ مشترک کاری و تطبیقی سند راهکارمشترک پیرامون مسایل مهاجرت (JWF) و همچنان رئیس هیأت گفتگو کننده جانب افغانستان با جانب اتحادیه اروپا

دکتور عالمه معین امور پناهندگان وزارت امورمهاجرین وعودت کنندگان و رئیس گروپ مشترک کاری و تطبیقی سند راهکارمشترک پیرامون مسایل مهاجرت (JWF) و همچنان رئیس هیأت گفتگو کننده جانب افغانستان. . .

بازگشت به خبر