دولت افغانستان در حال تعیین ایده ها و تعهداتش به مجمع جهانی پناهندگان است

sadam_morr
دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۱۴:۵۵
دولت افغانستان در حال تعیین ایده ها و تعهداتش به مجمع جهانی پناهندگان است

به تاسی از هدایت دکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در جلسه اخیر کمیته دیرک، روئسای مشترک(کوچیر ها) کمیته دیرک در یک جلسه روی آمادگی، مشارکت و تعیین ایده ها و تعهدات افغانستان در جلسه مجمع جهانی پناهندگان که قرار است به تاریخ 17 و 18 دسامبر 2019 در ژنو برگزار گردد، بحث و تبادل نظر نمودند.
این جلسه روز یکشنبه 28 میزان سال روان با حضور سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان، توبی لنذر معاون فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و خانم کرولاین ون بیورن رئیس دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان مقیم کابل در مقر ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان دایر گردید.
جلسه مجمع جهانی پناهندگان یک سال پس از تایید تاریخی پیمان جهانی برای پناهندگان توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در کنار کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، به میزبانی سویس همراه با کاستاریکا، اتیوپی، آلمان، پاکستان و ترکیه در سطح رئیس دولت دایر می گردد و انتظار می رود که دبیر سازمان ملل متحد نیز حضور داشته باشد.
این جلسه یک فرصت بی نظیر خواهد بود تا رهبران سراسر جهان گردهم آمده و اقدامات جدید را در جهت اهداف چهارگانه پیمان جهانی پناهندگان اعلام نماید و فرصتی برای دولت ها خواهد بود تا شیوه های خوبی را نشان دهند که می تواند از آنها پیشتیبانی شود و به عنوان الهام بخش اقدامات آینده باشند.
پیمان جهانی پناهندگان سال گذشته به تایید سازمان ملل متحد رسید که کاهش فشارها در کشور میزبان، تقویت اعتماد به نفس پناهندگان، گسترش دسترسی به راه حل های کشورهای سومی و حمایت از شریط در کشورهای مبدا برای بازگشت مصئون و با عزت اهداف چهار گانه آنرا تشکیل می دهد.
وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان بیان کرد که موضوع ایجاد یک صدوق وجهی برای حمایت از بیجاشدگان و برگشت کنندگان، قانونمند سازی دیاسپورا، تقویت صحت و تعلیمات برای خانم ها باید از جانب افغانستان در جلسه مجمع جهانی پناهندگان مطرح گردد.
همچنان توبی لنذر معاون فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان نیز تاکید کرد که علاوه به موضوع تحصیلات، شغل ، راه حل ها و ظرفیت حمایت قانونی که از طرف UNHCR مطرح گردیده است به موضوع صحت نیز پرداخته شود.
در اخیر فیصله به عمل آمد که یک کمیته تخنیکی از جانب دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل و دولت افغانستان، روی سند تعهدات و مشارکت افغانستان با جزئیات کار نموده و در جلسه بعدی دیرک پیشکش نماید.

تازه ترین خبر

چهارشنبه ۱۳۹۸/۸/۲۲ - ۱۵:۶
Background image

وزارت امور مهاجرین یک ورکشاپ را به منظور تامین ارتباطات موثر دایر کرد

این ورکشاپ با همکاری مشترک آمریت جندر وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان و مشارویت ارتقای ظرفیت این وزارت به منظور تامین ارتباط موثر کارمندان با ولایات با سایر نهادها، روز چهارشنبه 22. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۸/۲۲ - ۱۴:۵۶
Background image

وزیر امور مهاجرین خواهان تامین شفافیت بیشتر روئسای ولایات در امور کاری شان شد

در نشست که وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان، چهارشنبه 22 عقرب سال روان با روئسا و کارمندان 17 ولایت کشور داشت از آنان خواست که در امور کاری شان به تامین شفافیت بیشتر توجه نماید. این. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۸/۲۲ - ۱۴:۵۰
Background image

معین امور پناهندگان با سفیر افغانستان در یونان دیدار کرد

دکتور عالمه معین امور پناهندگان وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان با میرویس صمدی سفیر افغانستان در یونان روی وضعیت مهاجرین افغان در آن کشور صحبت نمود. وی از سفیر افغانستان خواست که به. . .

بازگشت به خبر