اعلامیه مطبوعاتی وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان 

sadam_morr

بر اساس معلومات گروه مدافعان حقوق بشر در ترکیه به رسانه ها، اجساد یخ زده ۱۳ پناهجو در مناطق مرزی میان ترکیه و ایران کشف شده، این مهاجران که احتمالا ده تن آنها از افغانستان اند‌ در طوفان برف گیر مانده بودند.
این نهاد حقوق بشری در ولایت وان در شرق ترکیه شب یکشنبه در تویتر اعلام کرد که این مهاجران احتمالا هنگام عبور از مرز ایران با طوفان برف مواجه شده اند. 
والی ولایت وان به خبرنگاران گفته است که اطلاعاتی دریافت کرده اند که ۱۳ پناهجو حین عبور غیرقانونی از مرز جان خود را از دست داده اند.اما مقامات حوادث اضطراری به دلیل خرابی هوا تا کنون نتوانسته اند در این رابطه اقدامی انجام دهند و هویت این مهاجران تا کنون مشخص نیست. وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان تاسف و تاثر خویش را به مناسبت جان باختن مهاجرین اعلان نموده برای جان باختگان حادثه غفران الهی و برای باز ماندگان شان اجر وصبر از بارگاه ایزد متعال خواهان است. 
این وزارت همواره تلاش کرده است تا مهاجرت های غیرقانونی و غیر منظم که سبب چنین پیامدهای ناگوار می گردد، را با ایجاد سهولت در اخذ ویزا و تردد قانونی مهاجرین در کشورها، کاهش دهد و در سوی دیگر همواره از خطرات مهاجرت های غییرقانونی آگاهی دهی نموده است تا باشد که رویداد اینچنینی جان شهروندان کشور را نگیرد. 
ما از سفارت افغانستان در انقره و نمایندگی وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان می خواهیم که در رابطه به تثبیت هویت جان باختگان و انتقال اجسادی ان های که افغان باشند با خانواده های مهاجرین همکاری نمایند. مچنان از مقامات و مسئولان حکومت ترکیه خواهانیم که با توجه به کرامت انسانی و بشری مهاجرین، برای نجات جان سایر مهاجرین که در سرما و طوفان گیر مانده باشند، تلاش نمایند.