وزیر امور مهاجرین خواهان همکاری ایالت متحده آمریکا در امر رسیدگی به بیجاشدگان داخلی گردید

anwari_morr
پنجشنبه ۱۳۹۹/۵/۲ - ۱۱:۵۸
888

به گفته وزیر امور مهاجرین وضعیت پیش آمده در اثر گسترش ویروس کرونا خانواده های زیادی را در افغانستان به مشکل اقتصادی مواجه ساخته، بیجاشده های داخلی که آسیب پذیر ترین قشر جامعه است بیشتر ازین موضوع متاثر شده و نیاز به همکاری جامعه جهانی دارند.

سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان روز چهارشنبه اول اسد سال روان در گفتگوی تصویری با رابرت نیوسم مسئول بخش مهاجرت سفارت ایالت متحده آمریکا در کابل خواهان همکاری بیشتر آن کشور در امر رسیدگی به وضعیت بیجاشده های داخلی گردیده بیان کرد که این وزارت طی پنج سال گذشته جهت کاهش مشکلات بیجاشدگان تلاش نموده است. با توجه به آمار بلند بیجاشده های داخلی و برگشت کنندگان، این تلاش ها سبب گردید تا هیچ فاجعه انسانی در اثر عدم رسیدگی در کشور رخ ندهد.

ضمن ارایه معلومات در رابطه وضعیت مهاجرین افغان در ایران و پاکستان، عالمی بلخی نظر و حمایت ایالت متحده در امر تمدید کارت های شهروندی افغانستان(ACC) و جلوگیری از اخراج اجباری افغانها از پاکستان مهم عنوان کرد.

ایشان افزود: تفاهمنامه اعزام کارگر میان افغانستان و ایران که می تواند حضور یک بخش عظیم از مهاجرین را قانونمند بسازد، نهایی گردیده و منتظر آن هستیم تا این تفاهمنامه در چهارچوب همکاری های جامع افغانستان و ایران به امضا برسد. همچنان به منظور بهبود وضعیت مهاجران افغان در ایران بر علاوه مذاکرات انجام شده روی تثبیت هویت، توزیع تذکره و پاسپورت و توزیع اسناد اقامت به مهاجران که در چهارچوب همکاری های جامع صورت گرفته، صحبت های اخیر نیز تعقیب شود.

در همین حال وزیر امور مهاجرین بیان می کند که پس از تحقق صلح در کشور شاهد برگشت حدود چهار میلیون افغان خواهیم بود و نیاز است تا برای ادغام و مدیریت این رقم پیش از پیش آمادگی گرفته شود، وزارت امور مهاجرین روی پلان بازگشت پس از صلح کار می کند پس از نهایی سازی با همکاران بین المللی شریک خواهد ساخت.

مسئول بخش مهاجرت سفارت آمریکا در کابل به وزیر امور مهاجرین وعده داد که موضوعات مطروحه را با مسئولان آن کشور در میان می گذارد. این مسئول سفارت امریکا در کابل گفت که طی پنج سال گذشته وزارت امور مهاجرین در زمینه رسیدگی به وضعیت بیجاشده ها، توزیع کمک های زمستانی و مدیریت روند توزیع زمین مدیریت و رهبری خوبی داشته و سفارت ایالت متحده به عنوان یکی از حامیان عرصه مهاجرت این تلاش های خوب را قدردانی می نماید.

تازه خبرونه

یکشنبه ۱۳۹۹/۴/۲۹ - ۷:۲۶
Background image

د کډوالو چارو وزير د بلخ ولايت دغاليو جوړونکو د ښارګوټي نه ليدنه وکړه

 

د کډوالو او راستنېدونکو چارو وزير سيد حسين عالمي بلخي د چنګاښ په ۲۶مه  بلخ ولايت ته په خپل سفر کې د بلخ ولايت دغاليو جوړونکو د ښارګوټي نه ليدنه وکړه او دهغوی ستونزې يې واورېدې.

د. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۳/۲۹ - ۱۲:۹
Background image

پاکستان کې يو شمېر افغان کډوالوته نغدي مرستې پيل شوې

په پاکستان کې هغو افغان کډوالو ته، چې د کرونا وېروس قرنطين لخوا زيانمن شوي و دنغدي مرستو وېش په دې وروستيو کې پيل شوي دی. د پېښور د کډوالو د اتشې په وينا دغه برنامه هغه کورنۍ تر پوښښ. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۳/۲۸ - ۱۲:۱۷
Background image

په ایران د افغان کډوالو د حضور قانوني کولو لارې وارزول شوې

 
د جمهوررئیس د لومړي مرستیال امرالله صالح په مشرۍ غونډه په ایران اسلامي جمهوریت کې د افغان کډوالو د حضور قانوني کولو د لارو ارزونې په موخه نن په ارګ کې جوړه شوه.
په دې غونډه کې. . .

بېرته خبرونه ته