اعلامیه مطبوعاتی شماره دوم

anwari_morr
 
در پیوند به آتش گرفتن موتر حامل مهاجرین افغان در اثر شلیک نیروی انتظامی ایران
یکشنبه ۱۸ / ۳ / ۱۳۹۹
در نتیجه آتش گرفتن یک موتر حامل مهاجران افغان روز چهارشنبه 14 جوزای 1399 در جاده کمربندی مهریز ولایت یزد ایران، سه تن کشته، پنج تن زخمی و تعداد دیگر مفقود می باشند.
وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان از طریق نمایندگی خویش در زاهدان ایران و همکاری سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم تهران تحقیقات اش را پیرامون چگونگی وقوع این رویداد انجام داد که در نتیجه آن مقامات مسئول ولایت یزد ایران در ملاقات با سفیر افغانستان تایید کردند که این موتر در نتیجه شلیک نیروی انتظامی آن کشور آتش گرفته است.
وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان از مقامات جمهوری اسلامی ایران می خواهد که این حادثه را به صورت جدی پیگیری نموده و عاملین این حادثه را به جزای اعمالش برساند تا پس از این موجب وقوع چنین حوادث نگردد.
دولت جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی ایران پیش از این در رابطه به اعزام کارگر افغانی به ایران توافق نموده و جانب افغانستان متن تفاهمنامه اعزام کارگر را که توسط وزارت سکتوری آن نهایی گردیده به سفارت جمهوری اسلامی ایران فرستاده است. بنابراین یکبار دیگر اکیداً از مقامات مربوطه جمهوری اسلامی ایران و سفارت آن کشور در کابل خواسته می شود که به منظور جلوگیری از سفر های غیر قانونی و جلوگیری از بروز چنین حوادث تفاهمنامه اعزام کارگر را طی مراحل و به امضا برسانند تا اتباع افغانستان بتواند به صورت مصئون و قانونی به آن کشور سفر نماید.
همچنان از سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران نیز می خواهیم که موضوع را از طریق مجاری دیپلوماتیک به صورت جدی تعقیب نماید.