وزیر امور مهاجرین؛ کمک های بشردوستانه امری حیاتی است اما به تنهایی نمی تواند ریشه اصلی مهاجرت و بیجاشدگی را برطرف کند

sadam_morr
Tue, Feb 23 2021 4:48 AM
______________

این مطلب توسط نورالرحمن اخلاقی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان در نشست "گروه اصلی حمایت از استراتژی راه حل های منطقه یی برای پناهندگان افغانستان"، در کابل بیان شد.

در نشست افتتاحیه گروه اصلی حمایت از استراتژی راه حل های منطقه یی برای پناهندگان افغان که با دولت های ایران و پاکستان, UNHCR و ۱۲ کشور و نهاد عضو در 7 اکتبر 2020 برگزار شده بود، توافق گردید که گروه اصلی در سطح کشور ها جهت افزایش هماهنگی و همکاری به ترتیب در کابل، تهران و اسلام آباد ایجاد گردد.

بر اساس توافق یادشده امروز اولین نشست گروه اصلی افغانستان با حضور رامز علی اکبروف معاون نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، ارنوت پاولس سرپرست دفتر اتحادیه اروپا در کابل، خانم ون بیورن کارولاین رئیس دفتر کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد(UNHCR) در کابل، نماینده سفارت دانمارک، نماینده سفارت سویس و حضور مجازی سفیر ترکیه، نماینده سفارت ایالات متحده امریکا، نماینده سفارت قطر، و نمایندگان سایر اعضای گروه در دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد(یوناما) برگزار شد.

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان در سخنانش ضمن سپاسگزاری از حمایت دوامدار اعضای گروه، این نشست را گواه عزم جمعی و هماهنگ افغانستان و جامعه جهانی دانست که ادغام پایدار و عودت پناهندگان افغان را باید امکان پذیر ‌کند.

وی ضمن یادآوری از تلاش های دولت افغانستان برای تحقق صلح به برنامه های انکشافی جهت ادغام پایدار برگشت کنندگان تاکید کرده نموده گفت "کمک های بشردوستانه امری حیاتی است اما به تنهایی نمی تواند مشکلات عودت کنندگان، بیجاشدگان و جامعه میزبان را در امر ادغام پایدار حل کند،. با عزم و حمایت جمعی، باید بر تقویت و گسترش مشارکت خود با فعالان انکشافی، سکتور خصوصی، بانک جهانی، بانک توسعه آسیا و جامعه مدنی تمرکز کنیم."

به گفته وزیر امور مهاجرین نیازهای اساسی عودت کنندگان و بیجاشدگان دسترسی به زمین و مسکن، فرصت های معیشتی و درآمدزایی، تعلیم و مراقبت های صحی می باشد. همچنان وی از اعضای گروه اصلی خواست تا به بحث ها و نتایج جلسه افتتاحیه گروه اصلی، شناسایی تعهدات و افزایش فرصت های ادغام مجدد در ساحات دارای اولویت و سایر نقاط کشور بپردازند.

اعضای گروه در این جلسه ضمن اعلام حمایت همه جانبه شان از برنامه های ادغام پایدار برگشت کنندگان و رسیدگی های لازم تاکید کردند که یک گروپ تخنیکی روی تدوین پلان کاری در سطح کشور با توجه به اولویت های مشخص کار نماید و به زودی کار تدوین پلان نهایی و تطبیق آن آغاز گردد.

Latest news

Mon, Feb 08 2021 7:10 AM
Background image

Deputy Minister Kakar received Head of Immigration of British Embassy

Deputy Minister for Refugee Affairs Wafiullah Kakar met Rick Jani, head of migration unit of the British Embassy in Kabul, in his office.

During the meeting, HE Kakar expressed his. . .

Sat, Jan 23 2021 12:54 PM
Background image

Deputy Minister Kakar exchanged with EU Commission and Swedish government

Deputy Minister for Refugee Affairs, Wafiullah Kakar, met virtually with Mr. Johannes Luchner (EU Commission) and Mr. Mikael Tollerz (Swedish Ministry of Justice) on 19 January 2021.

M. . .

BACK TO NEWS