اعلامیه وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان در ارتباط به کشته شدن مسافران افغان در مرز ایران و افغانستان

anwari_morr

 یکشنبه، ۱۴ثور ۱۳۹۹ براساس گزارش برخی رسانه ها، ۵۷ تن از شهروندان کارگر افغانستان که قصد سفر به ایران را داشتند توسط مرزبانان ایرانی مورد اذیت و آزار قرار گرفته سپس در دریا انداخته شده که در نتیجه آن ۲۳ تن جان باخته است.

به محض اطلاع از این رویداد غم انگیز، جمهوری اسلامی افغانستان از دولت جمهوری اسلامی ایران خواستار پیگیری موضوع شده و برای مشخص ساختن چگونگی وقوع این حادثه المناک از طریق هیئتی تحت ریاست معین سیاسی وزارت امور خارجه در تلاش است تا موضوع را پیگیری و چگونگی آنرا روشن سازد، پس از آن اقدام مناسب واقعیت رویداد صورت خواهد گرفت.

هرچند وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان بارها از طریق منابع مختلف در مورد پیامدهای ناگوار مهاجرت های غیرمنظم همراه با قاچاقبران اطلاع رسانی کرده اما با توجه به وضعیت کنونی کشور و مجبوریت های زندگی، شهروندان ما در شماری از موارد با چنین پیامد های تکان دهنده روبرو می شود که سبب تآلم و اندوه ملت و دولت افغانستان می گردد.

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان از مقامات دیپلوماتیک هر دو کشور میخواهد که برای رفع محدودیت ویزای ایران که موجب رفت و آمد های غیر قانونی می شود، راهکار عملی را ایجاد نماید تا از تردد قاچاقی و غیر قانونی اتباع افغانستان از مرز میان دو کشور جلو گیری به عمل اید.