وزیر امور مهاجرین؛ اگر پیشرفت های دو دهه گذشته حفظ نشود و مردم حمایت نشود، تعداد زیادی از شهروندان، کشور را ترک خواهند کرد

sadam_morr
دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۳۱ - ۲۱:۳۲
___________

نورالرحمن اخلاقی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان در سخنرانی اش که در نشست اولین ماموریت مجازی گروه اصلی سازوکار حمایتی برای افغانستان اراد گردید، هشدار داد که جامعه جهانی باید مردم، بخصوص عودت کنندگان و بیجاشدگان داخلی را حمایت کنند و پیشرفت های دو دهه گذشته حفظ شود در غیر آن تعداد زیادی از مردم که به دنبال امنیت هستند کشور را ترک خواهند کرد.

وزیر امور مهاجرین خطاب به جامعه جهانی بیان کرد که: " افغانستان در وضعیت حساسی قرار دارد. جریان تروریستی طالبان با جنایت روزانه شان بیشتر و بیشتر زندگی را بر مردم سخت تر کرد اند. تداوم این وضعیت باعث بیجاشدگی بیشتر، مهاجرت بیشتر به کشورهای همسایه و کشورهای دورتر خواهد بود. سکوت در این مرحله جنایت کاران را بیشتر تشجیع می کند و به ابعاد بحران مهاجرت می افزاید. توقع ما این است که در برابر جنایت و ظلم در برابر مردم در کنار این که کمک رسانی می‌کنیم و از حقوق بشری مردم دفاع می‌کنیم در سطح کلان نیز سکوت را بکشنیم و موقف مبتنی بر عدالت داشته باشیم."

وی همکاری های انکشافی همکاران بین المللی را برای ادغام پایدار برگشت کنندگان و بیجاشده های داخلی موثر عنوان کرده از ایجاد یک گروه کاری تحت عنوان گروه کاری راه حل های مداوم و ادغام مجدد با عضویت نهادهای ملی خبر داد که هدف آن اطمینان از هماهنگی بیشتر بین نمایندگی های ملی و بین المللی و اجرای موثر تعهدات پیش بینی شده‌ی افغانستان در ANPDF و APF ، SSAR، پالیسی ملی بیجاشدگان، استراتژی راه حل ها برای پناهندگان افغان، پالیسی جامع مهاجرت و فرمان 108 ریاست جمهوری در مورد تخصیص زمین می باشد.

آقای اخلاقی به تعهد دولت برای عودت داوطلبانه مهاجران، ادغام پایدار شان و دریافت راه‌حل پایدار برای بیجاشده های داخلی اشاره کرده بیان کرد که: "علی رغم چالش ها از جمله ابهام در وضعیت و افزایش بیجاشدگی، مردم افغانستان، از جمله عودت کنندگان، آماده حرکت به جلو و ایجاد جامعه ای صلح آمیز و قوی تر هستند. درگیری های جاری در برخی از ولایت های کشور متأسفانه در حال افزایش بوده و بر آینده و حال مردم تأثیر منفی می گذارد. مشارکت مداوم جامعه جهانی و حمایت روزافزون آنها از دولت و مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است."

نشست اولین ماموریت مجازی گروه اصلی سازوکار حمایتی برای افغانستان از طریق تماس ویدئویی با اندریکا رتواتی رئیس دفتر بخش پناهندگان سازمان ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه و نمایندگان جامعه بین المللی اعضای گروه اصلی، خانم وین بیورن کرولاین رئیس اداره UNHCR در کابل تحت ریاست دفتر اتحادیه اروپا مقیم کشور برگزار شد.

تازه ترین خبر

چهارشنبه ۱۴۰۱/۳/۴ - ۸:۳۰
Background image

د مهاجرينو او راستنېدونکو چارو وزارت سلاکار الحاج قاري محمود شاه کاپيسا ولايت ته سفر وکړ

د مهاجرينو او راستنېدونکو وزارت سلاکار الحاج قاري محمود شاه د پلاوي په ملتيا د کاپيسا ولايت د مهاجرينو او راستنېدونکو چارو امریت د چارو د ارزونې په موخه دې ولايت ته سفر وکړ، نوموړي. . .
چهارشنبه ۱۴۰۱/۳/۴ - ۸:۲۷
Background image

الحاج محمد ارسلاح خروتی معین وزارت امورمهاجرین وعودت کنندگان با ریس مؤسسه اسلامیک ریلیف ملاقات نمود.

الحاج محمد ارسلاح خروتی معین وزارت امورمهاجرین به روز سه شنبه 3 جوزا سال جاری با عمیر حسن ریس مؤسسه افغان ریلیف ، و آفان چیما عضو شورای رهبری اسلامیک ریلیف انگلستان در دفتر کاری خویش. . .
سه‌شنبه ۱۴۰۱/۳/۳ - ۱۵:۳۷
Background image

150 نفر از مهاجرین افغان مقیم پاکستان وایران، درسال روان جهت ادای فریضه حج، عازم بیت الله شریف خواهند شد.

به اساس معلومات وزارت محترم ارشاد، حج واوقاف، عربستان سعودی درسالروان، 13 هزارو582 نفر زایر بیت الله شریف را برای افغانستان سهمیه داده است که درمقایسه با گذشته، 16 هزارو 418. . .

بازگشت به خبر