وزیر امور مهاجرین؛ اگر پیشرفت های دو دهه گذشته حفظ نشود و مردم حمایت نشود، تعداد زیادی از شهروندان، کشور را ترک خواهند کرد

sadam_morr
دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۳۱ - ۲۱:۳۲
___________

نورالرحمن اخلاقی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان در سخنرانی اش که در نشست اولین ماموریت مجازی گروه اصلی سازوکار حمایتی برای افغانستان اراد گردید، هشدار داد که جامعه جهانی باید مردم، بخصوص عودت کنندگان و بیجاشدگان داخلی را حمایت کنند و پیشرفت های دو دهه گذشته حفظ شود در غیر آن تعداد زیادی از مردم که به دنبال امنیت هستند کشور را ترک خواهند کرد.

وزیر امور مهاجرین خطاب به جامعه جهانی بیان کرد که: " افغانستان در وضعیت حساسی قرار دارد. جریان تروریستی طالبان با جنایت روزانه شان بیشتر و بیشتر زندگی را بر مردم سخت تر کرد اند. تداوم این وضعیت باعث بیجاشدگی بیشتر، مهاجرت بیشتر به کشورهای همسایه و کشورهای دورتر خواهد بود. سکوت در این مرحله جنایت کاران را بیشتر تشجیع می کند و به ابعاد بحران مهاجرت می افزاید. توقع ما این است که در برابر جنایت و ظلم در برابر مردم در کنار این که کمک رسانی می‌کنیم و از حقوق بشری مردم دفاع می‌کنیم در سطح کلان نیز سکوت را بکشنیم و موقف مبتنی بر عدالت داشته باشیم."

وی همکاری های انکشافی همکاران بین المللی را برای ادغام پایدار برگشت کنندگان و بیجاشده های داخلی موثر عنوان کرده از ایجاد یک گروه کاری تحت عنوان گروه کاری راه حل های مداوم و ادغام مجدد با عضویت نهادهای ملی خبر داد که هدف آن اطمینان از هماهنگی بیشتر بین نمایندگی های ملی و بین المللی و اجرای موثر تعهدات پیش بینی شده‌ی افغانستان در ANPDF و APF ، SSAR، پالیسی ملی بیجاشدگان، استراتژی راه حل ها برای پناهندگان افغان، پالیسی جامع مهاجرت و فرمان 108 ریاست جمهوری در مورد تخصیص زمین می باشد.

آقای اخلاقی به تعهد دولت برای عودت داوطلبانه مهاجران، ادغام پایدار شان و دریافت راه‌حل پایدار برای بیجاشده های داخلی اشاره کرده بیان کرد که: "علی رغم چالش ها از جمله ابهام در وضعیت و افزایش بیجاشدگی، مردم افغانستان، از جمله عودت کنندگان، آماده حرکت به جلو و ایجاد جامعه ای صلح آمیز و قوی تر هستند. درگیری های جاری در برخی از ولایت های کشور متأسفانه در حال افزایش بوده و بر آینده و حال مردم تأثیر منفی می گذارد. مشارکت مداوم جامعه جهانی و حمایت روزافزون آنها از دولت و مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است."

نشست اولین ماموریت مجازی گروه اصلی سازوکار حمایتی برای افغانستان از طریق تماس ویدئویی با اندریکا رتواتی رئیس دفتر بخش پناهندگان سازمان ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه و نمایندگان جامعه بین المللی اعضای گروه اصلی، خانم وین بیورن کرولاین رئیس اداره UNHCR در کابل تحت ریاست دفتر اتحادیه اروپا مقیم کشور برگزار شد.

تازه ترین خبر

دوشنبه ۱۴۰۲/۱/۷ - ۲۰:۴
Background image

وزیر امور مهاجرین، سفر کاری به پکتیا نمود

الحاج خلیل الرحمن حقانی وزیر امور مهاجرین، در رآس یک هیئت به ولایت پکتیا سفر نمود.
وی در جریان اقامت در ولایت پکتیا، اجراآت ریاست امور مهاجرین آنولایت را ارزیابی وغرض بهبود بیشتر امور،. . .

یکشنبه ۱۴۰۲/۱/۶ - ۲۰:۵
Background image

وزیر امور مهاجرین با شارژ دافیر سفارت پاکستان ملاقات نمود

الحاج خلیل الرحمن حقانی وزیر امور مهاجرین  با محمد جنید شارژ دافیرسفارت پاکستان، در دفتر کارش دیدار نمود.
در این ملاقات درمورد اجلاس سه جانبه، افغانهای محبوس در پاکستان، ایجاد سهولت. . .

یکشنبه ۱۴۰۲/۱/۶ - ۱۹:۸
Background image

وزیر امورمهاجرین با سفیر ایران ملاقات نمود

الحاج خلیل الرحمن حقانی وزیرامورمهاجرین و عودت کننده گان امروز در دفتر کارش با حسن کاظمی قمی سفیرکشور ایران مقیم افغانستان ملاقات نمود.
در این دیدار، آقای حقانی ضمن خوش آمدید از سفیر. . .

بازگشت به خبر