هیئت اعزامی دولت افغانستان به پاکستان با کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان دیدار کرد

sadam_morr
دوشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۴:۴۳
هیئت اعزامی دولت افغانستان به پاکستان با کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان دیدار کرد

هیئت دولت افغانستان تحت ریاست استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان که برای اشتراک در کنفرانس «چهل سال میزبانی پناهندگان افغان در پاکستان: مشارکت جدید برای همبستگی» به اسلام آباد پایتخت پاکستان سفر کرده است با آنتونیو گوتریش سرمنشی ملل متحد دیدار کرد.
دراین نشست که دوشنبه 28 دلو سال روان برگزار شد، سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان و هارون چخانسوری سرپرست وزارت خارجه حضور داشتند و معاون رییس جمهور از حمایت‌های همه جانبه و همیشگی ملل متحد از افغانستان به خصوص در بخش حمایت از پناهندگان افغان قدردانی کرد و اظهار داشت که جنگ، فقر، مهاجرت و مواد مخدر از چالش‌های اساسی درسال‌های پسین برای افغانستان بوده است. استاد دانش اذعان داشت که ملل متحد در هر چهار مورد همواره در کنار دولت و مردم افغانستان قرار داشته است.
وی هم چنین گفت که ما اکنون در شرایط حساسی قرار گرفته‌ایم و به خصوص مساله جنگ و صلح و نیز سرنوشت مهاجرین در محور توجه قرار گرفته است. وی گفت که امیدواریم ملل متحد بیش از گذشته برای حل همه چالش‌های افغانستان به خصوص در دو زمینه یادشده ما را یاری کند.
استاد دانش افزود که مساله عودت مهاجرین بستگی تام به وضعیت امنیتی و ختم جنگ در افغانستان دارد و تا زمانی‌که یک صلح فراگیر در افغانستان به وجود نیاید ما هم‌چنان شاهد مشکلات گذشته خواهیم بود و روند مهاجرت ادامه خواهد یافت.
وی در باره روند صلح نیز اظهار داشت که پس از سپری شدن بیش از یک سال از گفتگوهای صلح میان ایالات متحده و طالبان ما شاهد پیشرفت‌هایی در این زمینه بوده‌ایم ولی باید گفت که هنوز در آغاز راه قرار داریم؛ زیرا گفتگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان شروع نشده است و امیدواریم که گفتگوهای بین‌الافغانی به زودی آغاز گردد.
معاون رییس جمهور هم چنین تاکید کرد که مردم و دولت افغانستان به گونه جدی نگران دست‌آوردهای هجده سال اخیر در زمینه‌هایی چون دموکراسی، حقوق بشر، حقوق زنان و اطفال، آزادی‌های مدنی و بیان و آزادی رسانه‌ها هستند و هرگز نمی خواهند این ارزش‌ها به بهانه صلح به مخاطره بیفتند.
وی بیان داشت که طالبان نیز بخشی از مردم افغانستان هستند و باید مثل سایر مردم در سایه ارزش‌هایی چون جمهوریت و دموکراسی در نظام سیاسی آینده افغانستان سهم بگیرند و در آن نقش ایفا کنند. اما نباید توقع داشته باشند که افغانستان را به گذشته تاریک برگردانند.
استاد دانش در باره مهاجرین و بازگشت آن‌ها گفت که دولت افغانستان آمادگی پذیرایی از مهاجرین خود را دارد ولی خواهان آن است که بازگشت مهاجرین باید داوطلبانه، سازماندهی شده، تدریجی، منظم و بر اساس یک تقسیم اوقات مشخص باشد، نه از روی اجبار و یا به صورت گروهی.
وی تاکید کرد که دولت افغانستان ضمن قدردانی از کشورهای میزبان به خصوص کشورهای همسایه ما پاکستان و ایران، از آنان می خواهد که با مساله مهاجرین برخورد سیاسی نکنند و از مساله مهاجرین به عنوان ابزار فشار بر دولت افغانستان استفاده نگردد.
معاون رییس جمهور افزود که هر تصمیمی در باره مهاجرین گرفته می شود باید بر اساس پالیسی‌های دولت افغانستان و در تعامل با سازمان ملل متحد و کشورهای میزبان باشد تا مهاجرین پس از بازگشت به افغانستان یک زندگی آرام و عزت‌مندانه داشته باشند.
در این دیدار آقای آنتونیو گوتریش سرمنشی ملل متحد گفت که ما حس قوی و انسان دوستانه‌ای نسبت به مهاجرین افغان داریم و می دانیم که آن ها شجاعانه با سختی‌ها و مشکلات مبارزه می‌کنند.
وی افزود که سیگنال‌های مثبتی از پروسه صلح افغانستان می‌رسد و امیدواریم که این روند منجر به گفتگوهای بین‌الافغانی و در نهایت منجر به بازسازی افغانستان و بازگشت عزت‌مندانۀ مهاجرین شود.
آقای گوتریش تاکید کرد که ملل متحد خواهان بازگشت آبرومندانه و احترام‌آمیز مهاجرین است و در این زمینه نباید هیچ اجباری در کار باشد.
و تاکید کرد که ملل متحد از روند صلح حمایت می‌کند و این پروسه باید با رهبری و مالکیت افغان‌ها و دولت افغانستان صورت گیرد.
سرمنشی ملل متحد هم چنین تاکید کرد که با دیدگاه‌های دولت افغانستان هم در مورد صلح و هم در مورد مهاجرین توافق کامل دارد.
در این دیدار فیلیپو گراندی کمیشنر عالی ملل متحد برای پناهندگان، تدامیچی یاماموتو نماینده خاص ملل متحد برای افغانستان، هارون چخانسوری سرپرست وزارت امور خارجه و سید حسین عالمی بلخی وزیر عودت کنندگان و مهاجرین و سفیر افغانستان مقیم اسلام آباد نیز حضور داشتند.

تازه ترین خبر

یکشنبه ۱۳۹۹/۱/۱۷ - ۱۲:۹
Background image

اعلامیه مطبوعاتی

 با فراگیر شدن بحران ویروس کرونا در سرتاسر جهان، در ایران نیز تعداد کثیری به این مرض مبتلا شدند. با توجه به قوانین جمهوری اسلامی ایران بیمارانی که بیمه نیستند تمامی مصارف تداوی خویش را. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۱/۷ - ۱۱:۵۳
Background image

بیش از ۴ صد خانواده در برخی ولایات کشور مساعدت دریافت نمودند

    در یک هفته گذشته برای۴ صد و ۲۱ فامیل در ۸ ولایت کشور مساعدت صورت گرفته است.

این کمک ها از تاریخ ۳ الی ۷ حمل سال روان در همآهنگی وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان از طرف موسسات. . .

شنبه ۱۳۹۹/۱/۲ - ۹:۱۰
Background image

دومین جلسه کمیته اضطراری جلوگیری شیوع ویروس کرونا، اوقات کاری برای وزارت خانه و ادارات مستقل را فیصله نمود

به اساس دومین جلسه کمیته اضطراری جلوگیری شیوع ویروس کرونا که تحت رهبری استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری به روز سه شنبه 27 حوت1398 در صدارت برگزار گردید در مورد تایم کاری ادارات. . .

بازگشت به خبر