در ولایت ننگرهار ۴۰۰۰ واحد مسکونی برای عودت کنندگان اعمار می شود

 کمیته اجرایی عودت کنندگان و بیجاشدگان(Direc) روز سه شنبه، مورخ ۱۸ جدی سال روان، تحت ریاست داکتر عبدالله عبدالله ریاست اجراییه با حضور نهادهای ملی و بین المللی در سپیدار تشکیل جلسه داده و در مورد چگونگی رسیدگی بهتر، به موقع و پایدار عودت کنندگان و بیجا شدکان داخلی بحث و فیصله شد. در ابتدا سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان ضمن تبریکی سال نو میلادی به همکاران بین المللی و یادآوری از چالش های سال گذشته گفت: در ولسوالی قاسم آباد ولایت ننگرهار (۴۰۰۰) نمره واحد مسکونی اعمار می شود، همین اکنون کار زیرساخت و مقدمه آن نهایی شده و آماده توزیع به مستحقین می باشد که کنسرسیوم باید افراد مستحق را معرفی تا توزیع گردد.

همچنان ایشان در این جلسه، از نهایی سازی لایحه وظایف کنسرسیوم فرمان (۳۰۵) ریاست جمهوری در مورد توزیع زمین به عودت کنندگان و بیجا شدگان یاد نموده و تاکید نمود که برای پیشبینی و تامین شفافیت و عادلانه بودن آن میکانیزم مناسب و موثر نظارتی وجود دارد که از کنسرسیوم و سایر بخش ها نظارت دقیق صورت می گیرد.

همچنان وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان از توزیع کمک های زمستانی در ولایات مختلف از جمله هرات گزارش داده و گفت؛ در ولایت هرات تا اکنون ۲۹ هزار مستحق تثبیت گردیده و از این میان ۱۸ هزار فامیل آن بایومتریک شده و روزانه به همکاری نهادهای مربوطه برای رسیدگی به بیجا شدگان در نقاط مختلف این ولایت کار می شود. ایشان علاوه نمود که در زمستان جاری ۸۴ هزار فامیل بیجا شده در سراسر کشور کمک خواهد شد.

همچنان در اخیر داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور نیز صحبت نموده و توزیع واحدهای مسکونی برای عودت کنندگان را در ولایت ننگرهار نمونه خوبی از اقدام عملی بزرگ دولت افغانستان توصیف نمود. همچنان رییس اجراییه بر همکاری و هماهنگی نهادهای بین المللی با وزارت امور مهاجرین تاکید نمود‌.