معین امورپناهندگان وزارت امورمهاجرین و عودت کنندگان به کشور ترکیه سفر نمود

sadam_morr
پنجشنبه ۱۳۹۸/۴/۱۳ - ۸:۳۵
داکتر صاحب عالمه

داکتر عالمه معین امورپناهندگان وزارت امورمهاجرین و عودت کنندگان دیروز سه شنبه 11 سرطان 1398 به هدف اشتراک در نشست ایجاد میکانیزم مشورتی مهاجرت، قاچاق انسان و قاچاق مهاجرین به ترکیه سفر نمود

معین امورپناهندگان در این نشست ناامنی، فقر و بیکاری را ازجمله عوامل اصلی مهاجرت افغانها عنوان نموده گفت: قاچاق مهاجران یک جرم مشهودی است که توسط سازمان ها و شبکه های فراملی سازماندهی می شود.

دولت افغانستان با درک مسئولیت هایش در زمینه سفر قانونی برای شهروندان، همواره تلاش دارد تا جلو مهاجرت های غیر قانونی و غیر منظم را از طریق عقد قرارداد ها با کشور های دوست برای گسیل نیروی کار یا مهاجرین قانونی کار، بگیرد.

داکتر عالمه یادآوری نمود که قانون مبارزه با قاچاق انسان و قاچاق مهاجران در سال ۲۰۱۷ نافذ و در مرحله تطبیقی قرار گرفت که اکنون نهاد های امنیتی افغانستان می توانند در امر مبارزه با قاچاق انسان فعالانه تر عمل نموده و مجرمین را به پنجه قانون بسپارند.

وزارت امور مهاجرین و پناهندگان در «پالیسی جامع مهاجرت برای افغانستان» ضمن پرداختن به موضوع مهاجرت، روی موضوع مهاجرت منظم و غیر قانونی به گونه عمیق متمرکز می شود و در رابطه به جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی پلان گسترده را پیش می کشد، که از نکات اساسی آن به حیث اقدامات پالیسی به طور مؤجز یاد می گردد:

ارزیابی و مسیریابی قاچاق مهاجران (SOM) در افغانستان ، ارزیابی و مسیریابی قاچاق انسان (تجارت انسان) در افغانستان ، جمع آوری و به اشتراک گذاری اطلاعات در میان تمام سازمان های درگیر در مبارزه با SOM و قاچاق انسان ، ترویج روش های معیاری عملیاتی برای سازمان های دخیل در مبارزه با قاچاق انسان، افرایش ظرفیت سازمان های دخیل در مبارزه با SOM و قاچاق انسان ، ایجاد کمپاین های آگاهی دهی بر علیه SOM و قاچاق انسان، آگاهی عمومی از اقدامات انجام شده علیه قاچاقبران مهاجران و قاچاقبران انسان برای تطبیق پیام دولت و تقویت اعمال قانون، افزایش سياست امنيت مرزي، اقدامات به هدف متوقف ساختن روش هاي غیرقانونی مهاجرت، همکاری بین ارگان های تنفیذ قانون افغانستان و سازمان های کشورهای ترانزیت و مقصد،  جهت  بهبود تبادل اطلاعات مربوط به مهاجرت، افزایش ظرفیت تحقیقی افسران تنفیذ قانون از طریق آموزش های ویژه به وسیله شرکای خارجی، همکاری دو جانبه با ایران و پاکستان جهت بازگشت مهاجران غیرقانونی افغان، ایجاد مکانیزم های جدید برای شناسایی فعال و اسکان مجدد افراد آسیب پذیر .

ما معتقدیم که قاچاق مهاجرهم جنبه ملی دارد، هم منطقه ای و هم بین المللی. بررسی و مبارزه با آن   تنها در بُعد ملی میسر نیست. باید روی همکاریهای منطقه ای و بین المللی تاکید بیشتر نمود، که مکمل هم در مبارزه با قاچاق انسان به حیث نوعی از جنایت بشری می باشد.

معین امورپناهندگان اضافه نمود: دولت افغانستان متعهد به سیاست تطبیقی روشن میان حقوق جزای کشورخویش با  کنوانسیون حقوق بشر، سایر اسناد، رویکرد ها و سازکار های بین المللی می باشد.

این درحالیست که بر اساس گزارش سالانه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا، افغانستان در سال 1397 در رابطه به مبارزه با قاچاق انسان و قاچاق مهاجرین در موقف بهتری قرار گرفته است، که این امر نشان دهنده فعالیت بیشتری دولت افغانستان در این زمینه می باشد.

تازه ترین خبر

شنبه ۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۱۵:۲۸
Background image

جلسه کمیته اتباع در وزارت امور مهاجرین دایر شد

​​​​​​​جلسه کمیته اتباع، مهاجرین و مواد مخدر با اشتراک نمایندگان نهادهای دولتی( اداره امور ریاست جمهوری، وزارت خارجه، داخله

چهارشنبه ۱۳۹۸/۴/۲۶ - ۱۰:۵۵
Background image

معین مالی و اداری وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان مشکلات کارمندان این وزارت را استماع نمود

 

انجینیر احمدولی حکمی معین مالی و اداری وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان روز سه شنبه 25 سرطان سال روان طی یک نشست استماعیه، مشکلات برخی از کارمندان این وزارت را استماع و به راه حل آن. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۴/۲۶ - ۱۰:۵۲
Background image

قرعه کشی مهاجرین متقاضی حج در وزارت امور مهاجرین صورت گرفت

 

قرعه کشی مهاجرینی که در ایران و پاکستان زندگی می نمایند و جهت ادای فریضه حج ثبت نام کرده بودند، با حضور نمایندگان بخش های ذیربط در وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان صورت گرفت.

این. . .

بازگشت به خبر